Kuchnia egipska: czego spróbować na wakacjach?

Tradycyjna kuchnia egipska: czego spróbować na wakacjach?

Narodowa kuchnia egipska: jakie składniki są najczęściej używane w gotowaniu, czego nigdy się nie używa i czym różni się egipskie jedzenie od europejskiego? Prezentujemy najciekawsze dania i smaczne potrawy do spróbowania na wakacjach w Egipcie. Egipska kuchnia narodowa bardzo różni się od zwykłej kuchni europejskiej. Jest to spowodowane pustynnym klimatem, trudnościami w hodowli zwierząt i uprawie roślin, które są wykorzystywane do gotowania. Ryby i owoce morza, przeciwnie, są tu łatwo dostępne i popularne. Kuchnia egipska nie jest zbyt różnorodna; niemniej jednak warto spróbować kilku potraw podczas pobytu w Egipcie, aby wyrobić sobie o niej zdanie.

 

Osobliwości kuchni egipskiej:

 

  1. Brak wieprzowiny. Najpopularniejsze mięsa tutaj to kurczak, jagnięcina, królik i wołowina. Egipt jest krajem muzułmańskim, więc nie znajdziesz tu wieprzowiny. Ponadto, dania mięsne nie są zbyt popularne, miejscowi wolą jedzenie wegetariańskie. Tak więc wegetarianom nie będzie trudno zaplanować menu.
  2. Różnorodność ryb i owoców morza. Egipt jest położony nad Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym, które są bogate w ryby, więc można je zjeść w kawiarniach, restauracjach i hotelach. Najczęściej smaży się je lub dusi z przyprawami. Popularne są również zupy z owoców morza, krewetek i krabów.
  3. Obfitość przypraw. Jak w większości krajów o gorącym klimacie w Egipcie używa się dużo przypraw, które służą jako naturalny środek konserwujący. Obecnie nie można sobie wyobrazić egipskiej kuchni narodowej bez przypraw. Egipcjanie gotują warzywa, ryby i mięso z mielonym czarnym i czerwonym pieprzem, anyżem, zirą, kminem, goździkami i kolendrą. Trzy pierwsze najczęściej występują w potrawach. Prawie żadna potrawa nie może się bez nich obejść.
  4. Rośliny strączkowe. Brak białka, wynikający z rzadkiego używania mięsa, rekompensuje obfitość roślin strączkowych. Soczewica, fasola i ciecierzyca to główne składniki w daniach dodatkowych i zupach. Najpopularniejszym daniem jest falafel. Są to kulki z pasty z ciecierzycy, które smaży się w głębokim tłuszczu.
  5. Rzadkie stosowanie zbóż. Zboża są trudne do uprawy w jałowym egipskim klimacie, dlatego też są rzadko używane. Czasami bulgur, kuskus i ryż używa się jako dodatek do dania, a inne zboża występują rzadko na talerzu.

 

Kuchnia egipska czyli czego spróbować w Egipcie:

 

Shorba asfar

Jest to zupa przecierowa z żółtej soczewicy z ziemniakami, pomidorami i marchewką, udekorowana pietruszką. Jest bogata w białko i obfituje w mikroelementy, które są obecne w żółtej soczewicy.

 

Fatir

Fatir to placek z lekko solonego, płatkowego ciasta. Przyrządza się go bez nadzienia lub z nadzieniem. Do środka wkłada się cebulę, jajka, ser lub mięso mielone, aby stworzyć danie główne. Fatir podaje się również na deser. Jako nadzienie stosuje się sułtanki, czekoladę, twaróg, dżem, a nawet chałwę.

 

Kunafa

Kunafa to deser, który przyrządzany jest w krajach arabskich. Deser wyglądem przypomina małe gniazdo z cienkich patyczków. Do wykonania deseru używa się ciasta kadaif. Ciasto wylewa się cienkim strumieniem na rozgrzaną patelnię, formuje w długie kluski, które następnie polewa się olejem i zwija jak spaghetti na widelcu. Na wierzchu można je udekorować posiekanymi orzechami.

 

Mango

Turyści zabierają te owoce do domu w skrzynkach i nie bez powodu. W Egipcie mango uprawia się na farmach w dużych ilościach. Tak soczyste i słodkie owoce nie sposób znaleźć w Europie. Najlepiej kupować zielonkawe mango, które dopiero zaczyna zmieniać kolor na pomarańczowy. Dzięki temu owoc dłużej zachowuje swoje właściwości. Po powrocie do domu pozostaw je na krótko, aż dojrzeje.

 

Karkade

Kwaśno-słodki napój o rubinowej barwie, sporządzany z suszonych kwiatów hibiskusa. Zaparza się go i pije na gorąco lub na zimno. Jest orzeźwiający i dobry dla układu pokarmowego.