Narodowa kuchnia egipska: jakie składniki są najczęściej używane w gotowaniu, czego nigdy się nie używa i czym różni się egipskie jedzenie od europejskiego? Prezentujemy najciekawsze dania i smaczne potrawy do spróbowania na wakacjach w Egipcie. Egipska kuchnia narodowa bardzo różni się od zwykłej kuchni europejskiej. Jest to spowodowane pustynnym klimatem, trudnościami w hodowli zwierząt i uprawie roślin, które są wykorzystywane do gotowania. Ryby i owoce morza, przeciwnie, są tu łatwo dostępne i popularne. Kuchnia egipska nie jest zbyt różnorodna; niemniej jednak warto spróbować kilku potraw podczas pobytu w Egipcie, aby wyrobić sobie o niej zdanie.
Osobliwości kuchni egipskiej:
- Brak wieprzowiny. Najpopularniejsze mięsa tutaj to kurczak, jagnięcina, królik i wołowina. Egipt jest krajem muzułmańskim, więc nie znajdziesz tu wieprzowiny. Ponadto, dania mięsne nie są zbyt popularne, miejscowi wolą jedzenie wegetariańskie. Tak więc wegetarianom nie będzie trudno zaplanować menu.
- Różnorodność ryb i owoców morza. Egipt jest położony nad Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym, które są bogate w ryby, więc można je zjeść w kawiarniach, restauracjach i hotelach. Najczęściej smaży się je lub dusi z przyprawami. Popularne są również zupy z owoców morza, krewetek i krabów.
- Obfitość przypraw. Jak w większości krajów o gorącym klimacie w Egipcie używa się dużo przypraw, które służą jako naturalny środek konserwujący. Obecnie nie można sobie wyobrazić egipskiej kuchni narodowej bez przypraw. Egipcjanie gotują warzywa, ryby i mięso z mielonym czarnym i czerwonym pieprzem, anyżem, zirą, kminem, goździkami i kolendrą. Trzy pierwsze najczęściej występują w potrawach. Prawie żadna potrawa nie może się bez nich obejść.
- Rośliny strączkowe. Brak białka, wynikający z rzadkiego używania mięsa, rekompensuje obfitość roślin strączkowych. Soczewica, fasola i ciecierzyca to główne składniki w daniach dodatkowych i zupach. Najpopularniejszym daniem jest falafel. Są to kulki z pasty z ciecierzycy, które smaży się w głębokim tłuszczu.
- Rzadkie stosowanie zbóż. Zboża są trudne do uprawy w jałowym egipskim klimacie, dlatego też są rzadko używane. Czasami bulgur, kuskus i ryż używa się jako dodatek do dania, a inne zboża występują rzadko na talerzu.
Kuchnia egipska czyli czego spróbować w Egipcie:
Shorba asfar
Jest to zupa przecierowa z żółtej soczewicy z ziemniakami, pomidorami i marchewką, udekorowana pietruszką. Jest bogata w białko i obfituje w mikroelementy, które są obecne w żółtej soczewicy.
Fatir
Fatir to placek z lekko solonego, płatkowego ciasta. Przyrządza się go bez nadzienia lub z nadzieniem. Do środka wkłada się cebulę, jajka, ser lub mięso mielone, aby stworzyć danie główne. Fatir podaje się również na deser. Jako nadzienie stosuje się sułtanki, czekoladę, twaróg, dżem, a nawet chałwę.
Kunafa
Kunafa to deser, który przyrządzany jest w krajach arabskich. Deser wyglądem przypomina małe gniazdo z cienkich patyczków. Do wykonania deseru używa się ciasta kadaif. Ciasto wylewa się cienkim strumieniem na rozgrzaną patelnię, formuje w długie kluski, które następnie polewa się olejem i zwija jak spaghetti na widelcu. Na wierzchu można je udekorować posiekanymi orzechami.
Mango
Turyści zabierają te owoce do domu w skrzynkach i nie bez powodu. W Egipcie mango uprawia się na farmach w dużych ilościach. Tak soczyste i słodkie owoce nie sposób znaleźć w Europie. Najlepiej kupować zielonkawe mango, które dopiero zaczyna zmieniać kolor na pomarańczowy. Dzięki temu owoc dłużej zachowuje swoje właściwości. Po powrocie do domu pozostaw je na krótko, aż dojrzeje.
Karkade
Kwaśno-słodki napój o rubinowej barwie, sporządzany z suszonych kwiatów hibiskusa. Zaparza się go i pije na gorąco lub na zimno. Jest orzeźwiający i dobry dla układu pokarmowego.