Dzięki nowoczesnym flagowcom ludzie są w stanie uzyskać znacznie lepszą jakość zdjęć, niż oczekiwałby tego przeciętny użytkownik. Jeśli ustawisz czas otwarcia migawki i wybierzesz tryb ręczny, bez problemu wykonasz zdjęcia nocne, których jakość jest porównywalna z materiałami profesjonalnych lustrzanek.
Jaki aparat powinien mieć smartfon, by uchwycić nocne niebo?
Istnieją 3 czynniki, które decydują o możliwości uzyskania akceptowalnych wyników. Dowiedz się od razu, czy aparat ma czujniki z fotodiodami. Powinny być one na tyle duże, aby uchwycić zdjęcia o niskim poziomie szumów. W przypadku specyficznych warunków oświetleniowych jest to czynnik kluczowy.
Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że Twój smartfon ma matrycę o szerokim kącie widzenia. Zalecane jest posiadanie co najmniej 12 megapikseli, aby obraz nie zamazał się przy próbie wyłonienia pojedynczego fragmentu.
Przysłona również ma wpływ na osiągnięcie dobrych rezultatów. Parametr ten określa zdolność do wytrzymania zniekształceń dyfrakcyjnych i zmniejszenia szczegółowości obrazu.
Wybór miejsca do fotografowania
Do filmowania gwiazd i innych ciał niebieskich na horyzoncie (meteor, księżyc) wybierz ciemne miejsce z niewielką ilością sztucznego światła w okolicy. Każda pobliska latarnia uliczna lub wieżowiec zniekształcą tło.
Instalacja sprzętu
Fotografowie amatorzy nie potrzebują drogiego aparatu. Do uwiecznienia gwiazd bez zarzutu wystarczy przeciętnie wydajny smartfon. Jednak tym, którzy chcą zrobić najlepsze zdjęcie, z pewnością przyda się statyw. W przeciwnym razie każda gwiazda zostanie rozmazana.
Ustawianie czasu otwarcia migawki
Większość entuzjastów urządzeń mobilnych robi zdjęcia w trybie automatycznym, jednak ta metoda uwieczniania rozgwieżdżonego nieba nie sprawdza się najlepiej. Potrzebujesz czasu otwarcia migawki wynoszącego co najmniej 10-15 sekund, aby uniknąć zobaczenia czarnego prostokąta na fotografii. Mało prawdopodobne, by ktokolwiek trzymał smartfon nieruchomo w dłoni przez tak długi czas. Jeśli jednak użytkownik przed zrobieniem zdjęć gwiazd telefonem ustawi statyw, zadanie zostanie wykonane bez problemu.
Dostosuj balans bieli
Zdjęcia wykonane wieczorem mają zupełnie inną temperaturę niż zdjęcia dzienne. Jeśli potrzebujesz nocnego nieba z niebieskim odcieniem, lepiej wybrać zimniejszy ton, dla czerwieni – przesuń konfigurację, aż tło będzie cieplejsze.
Większość doświadczonych fotografów ustawia wartości w zakresie od 3500 do 4500K.
Ustawienie ISO
Zanim sfotografujesz gwiazdy telefonem, ustaw czułość ISO i ekspozycję. Jest to wskaźnik wrażliwości na światło. Poszukiwanie optymalnych parametrów odbywa się w trybie manualnym w zakresie od 1600 do 3200 ISO. Wysoka wartość powoduje ziarnistość lub szum, niska wartość zmniejsza szczegółowość. Aby dobrze pokazać gwiazdy pośród ciemnej nocy, będziesz musiał przejść przez kilka opcji.
Jak robić zdjęcia rozgwieżdżonego nieba telefonem – podsumowanie
Nowoczesne smartfony całkiem nieźle radzą sobie z większością tych zadań, jednak dla 100% efektu trzeba znać optymalne ustawienia. Jeśli chcesz zrobić piękne zdjęcia nocnego nieba telefonem, powinieneś wcześniej zadbać o przygotowanie miejsca i statywu oraz wybrać na to odpowiednią porę. Weź pod uwagę wszystkie te czynniki, a z pewnością zadowoli cię uzyskany efekt.