Udana kariera zawodowa – top 6 sekretów

Udana kariera zawodowa

Udana kariera zawodowa kobiety jest budowana inaczej niż mężczyzny. Może się to wydawać bardzo tendencyjną myślą, ale spróbuj rozejrzeć się dookoła. Kto najczęściej zajmuje prestiżowe stanowiska? Kto kieruje bankami, firmami, korporacjami? A kto wydaje rozkazy i polecenia? Zgadza się – mężczyźni.

 

Oczywiście, jest wielu inteligentnych i zdolnych mężczyzn z darem przywództwa, ale czy uważasz, że kobiet o takich samych zdolnościach jest mniej? Wcale nie. Jest po prostu tak wiele czynników, które utrudniają kobiecie wspinanie się po stromej drabinie kariery.

 

Powszechnie panuje przekonanie, że udana kariera dla mężczyzny to przede wszystkim szczęście, podczas gdy dla kobiety to ciężka praca, a czasem wyrzeczenia.

 

A my spróbujmy przełamać stereotypy i wskazać, na czym polega prawdziwy sukces!

 

Sekret pierwszy

 

Zdecyduj, czy Twoja obecna praca Ci odpowiada? Czy Twoja wiedza i umiejętności pozwalają Ci sobie w niej poradzić, czy musisz zabierać pracę do domu na weekend? Wreszcie, czy ją lubisz?

Jeśli z trudem radzisz sobie ze wszystkimi obowiązkami, a Twoim głównym uczuciem w pracy jest napięcie, to może powinnaś poszukać dla siebie innego stanowiska.

 

Jeśli jednak czujesz się dobrze w miejscu, w którym jesteś, rób dalej swoje jak najlepiej i pamiętaj, aby wszystkie pisemne podziękowania, które otrzymujesz, od certyfikatów uznania po listy od klientów czy artykuły w mediach, umieścić w osobnej teczce. Nadejdzie dzień, w którym będą ci one dobrze służyć.

 

Sekret drugi

 

Zawsze wyrażaj gotowość i chęć pójścia na zaawansowane szkolenia, seminaria, konferencję itp. Jeśli masz trudną pracę na dużą skalę, nie odmawiaj dodatkowego obciążenia, nawet jeśli musisz poświęcić swój prywatny czas. Taki zapał i chęć do pracy na rzecz firmy z pewnością zostanie zauważony przez szefów.

 

Sekret trzeci

 

Zwróć uwagę na to, co robią i mówią kluczowe osoby w firmie. Taka uwaga pozwoli Ci być na bieżąco z bieżącymi sprawami. Na spotkaniach i zebraniach upewnij się, że masz z góry przygotowane swoje uwagi, które możesz przedstawić na bieżąco. Najważniejsze, aby Twoje uwagi były zawsze do rzeczy i pomagały rozwiązywać jakieś problemy. Liderzy, przyzwyczajeni do słuchania tylko siebie, bardzo się zdziwią, gdy kilka spotkań z rzędu ich monologi zostaną przerwane przez twój pewny siebie, dzwoniący głos.

 

Sekret czwarty

 

W rozmowach ze współpracownikami, szefami czy podwładnymi staraj się nie kopiować autorytarnych postaw. Nie bądź niegrzeczna, nie podnoś tonu i nie używaj przekleństw. Staraj się zachować spokojny głos, ale jednocześnie pewny siebie, a nawet asertywny. Patrz w oczy drugiej osoby podczas wykonywania tej czynności. Twoje ręce powinny być w stanie zrelaksowanym: nie kręć ołówkiem, nie przerzucaj włosów ani nie przekręcaj guzika. Pokaż swoją pewność siebie całą sobą!

 

Sekret piąty

 

Bądź niezastąpiona w swojej firmie. Wszędzie uwidaczniaj swoje zaangażowanie: przy sporządzaniu planów i raportów, organizowaniu imprez firmowych itp. Bądź proaktywna, rób dobre wrażenie, ale nie przesadzaj. Wtedy przy najbliższej okazji możesz awansować na kluczowe stanowisko.

 

Sekret szósty

 

Uznaj, że jesteś liderką. Na początku może to być trudne, ale nie poddawaj się. Niech wszyscy zauważą Twój profesjonalizm, kreatywność i praktyczność. W końcu ludzie zaczną się zastanawiać – dlaczego pracujesz jako kierownik linii, a nie kierownik działu?

 

Udana kariera zawodowa – podsumowanie

 

Wszystkie sześć sekretów będą działać dla ciebie tylko wtedy, gdy będziesz naprawdę obeznanym fachowcem. Aby w przyszłości pozostać dobrym specjalistą, nie zapominaj o ciągłym podnoszeniu swoich kwalifikacji, zdobywaniu nowej wiedzy i czytaniu specjalistycznej literatury. Wtedy z pewnością nadejdzie dzień, w którym poczujesz odurzający aromat prawdziwego sukcesu!