Jak uprawiać microgreens – przewodnik

Jak uprawiać microgreens – przewodnik

Prezentujemy łatwy i przyjemny sposób na świeże zioła przez cały rok!

 

Prawdopodobnie słyszałaś o microgreens lub widziałeś te urocze małe pudełka z puszystymi rzędami roślin. Jednak czy wiesz, jak łatwo jest je uprawiać? Prawdopodobnie nie, inaczej już byś spróbowała!

 

Co ciekawe, microgreens są drugą najszybciej rosnącą uprawą, zaraz po kiełkach. Dlatego w ogrodnictwie nazywa się je nawet „szybkim jedzeniem”. Microgreens rosną niemal wszędzie, co czyni je idealną uprawą dla miejskich ogrodników lub osób z ograniczoną przestrzenią uprawną. A ileż zastosowań mają te małe kiełki i jakie tworzą pole do kulinarnych eksperymentów!

 

Czym są microgreens?

 

Zasadniczo microgreens to jadalne zieleniny w wieku „dziecięcym”. Często są mylone z nasionami lub kiełkami, ale jest to bardziej dojrzały etap – pojawiają się po tym, jak nasiona wykiełkują i mają własne korzenie i liście.

 

Czego potrzebuję do uprawy microgreenów?

 

Jeśli jesteś zupełnie początkująca, nie musisz przechodzić przez zbyt wiele etapów, kupując fitolampy i specjalne pojemniki. Możesz nawet kupić gotowy zestaw do uprawy i spróbować swoich sił. Wymienimy jednak wszystkie materiały, żeby było Ci łatwiej się w tym połapać.

 

Tace do uprawy

Istnieją specjalnie zaprojektowane tace do uprawy mikrogreenów z przezroczystymi pokrywami, które zatrzymują wilgoć. Wiele osób używa jednak zwykłych jednorazowych plastikowych tacek, w których umieszcza się jedzenie na wynos. Do dłuższych upraw najlepsze są solidne plastikowe tacki z otworami drenażowymi – wystarczy głębokość pojemnika 3 cm.

 

Gleba

Niektórzy uważają, że najlepsza jest ziemia do kwiatów, inni wolą podłoże bez gleby, takie jak włókno kokosowe. Nie obejdzie się bez eksperymentów, ale można zacząć od uniwersalnej ziemi doniczkowej z lokalnego sklepu.

 

Nasiona

Nasiona należy kupować od sprawdzonych i certyfikowanych producentów. Przy wyborze kieruj się swoim gustem – większość sklepów dysponuje szeroką ofertą sprzedażową, więc z łatwością znajdziesz coś dla siebie.

 

Oświetlenie

Fani microgreens, którzy uprawiają je przez cały rok, zaopatrują się w fitolampę. Dobry LED o mocy 30W zapewni dużo światła, nawet zimą. Początkujący, którzy zabierają się za microgreens wiosną lub latem, mogą ustawić pojemniki w oknie skierowanym na południe. Dla zdrowego wzrostu potrzebne jest 4-8 godzin bezpośredniego światła dziennie.

 

Spryskiwacz lub konewka

Niektórzy uważają, że należy spryskiwać kiełki, inni twierdzą, że można używać tylko konewki. Możesz spróbować obu tych sposobów, aby porównać wyniki.

 

Kiedy już zgromadzisz wszystko, czego potrzebujesz, możesz zacząć sadzić:

 

  • Znajdź odpowiednie miejsce. Jak już mówiliśmy wcześniej, najlepsze jest południowe okno. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca, zainstaluj tacę, aby odprowadzić wodę z otworów drenażowych.
  • Przygotuj i zasiej nasiona. Nasiona, które wymagają namoczenia (są zwykle większe lub mają twardą skorupkę), należy pozostawić w wodzie na noc lub na kilka godzin przed wysiewem. Rozłóż nasiona równomiernie na całej powierzchni gleby i posyp je odrobiną ziemi.
  • Wciśnij nasiona do gleby. Dociskanie pomaga nasionom nawiązać dobry kontakt z glebą i wykiełkować. Jeśli używasz tacek tej samej wielkości, możesz umieścić je jedna na drugiej, aby stworzyć niezbędny nacisk na powierzchni gleby.
  • Przykryj i czekaj. Wiele nasion nie potrzebuje światła, aby wykiełkować, ale dużo wilgoci. Trzeba więc przykryć tace plastikową torbą lub folią, aby pobudzić kiełkowanie. Producent zwykle wskazuje na opakowaniu nasion, co należy zrobić.
  • Podlewaj w miarę potrzeby. Tace, które nie są przykryte i stoją na nasłonecznionym parapecie, należy przynajmniej raz dziennie zraszać spryskiwaczem. Pamiętaj – ważne jest, aby nasiona pozostały wilgotne (ale nie mokre) aż do momentu wykiełkowania. Po wykiełkowaniu zalecane jest opryskiwanie raz lub dwa razy dziennie.
  • Zbieraj i ciesz się z rezultatów. Gdy microgreens osiągną wysokość 5-6 cm i rozwiną prawdziwe liście, są gotowe do zbioru. Użyj ostrych nożyczek, odcinając łodygi tuż nad linią gleby. W razie potrzeby umyj je i dokładnie wysusz.