Jak zachować trwałość kwiatów ciętych: przydatne porady i wskazówki

jak zachować trwałość kwiatów ciętych

Miłość do kwiatów towarzyszy człowiekowi przez całe życie: w dzieciństwie podziwiamy pierwsze mlecze, w młodości chcemy codziennie otrzymywać bukiety, w wieku podeszłym cieszymy się każdym kwiatem wyhodowanym własnoręcznie. Zebraliśmy dla Ciebie proste i skuteczne wskazówki na przedłużenie żywotności bukietu w wazonie. Dowiedz się jak zachować trwałość kwiatów ciętych, aby dłużej się nimi cieszyć!

 

Zanim włożysz kwiaty do wazonu …

 

* Jeśli nie jesteś odbiorcą, ale dawcą bukietu, natychmiast po zakupie zawiń łodygi kwiatów w lekko wilgotną szmatkę. Zabezpiecz bukiet przed wiatrem i promieniami UV za pomocą folii lub papieru pakowego.

* Kiedy otrzymujesz kwiaty w prezencie, nie spiesz się ze zdjęciem opakowania. Kwiaty nie lubią nagłych zmian temperatury, dlatego najlepiej trzymać je w opakowaniu przez pół godziny, aby „przyzwyczaiły się” do nowej temperatury. Takie zasady są szczególnie ważne przy wietrznej i zimnej pogodzie.

* Przed umieszczeniem kwiatów w wazonie należy odciąć ostrym nożem kilka centymetrów łodygi, a następnie przytrzymać łodygę każdego kwiatu pod delikatnym strumieniem wody. Ważne jest również usunięcie wszystkich liści, kolców, pąków i pędów aż do miejsca, do którego sięgnie woda w wazonie. Pomoże to zapobiec gniciu łodygi.

* Woda do bukietu powinna być czysta i przefiltrowana. Niektórzy floryści zalecają nawet umieszczanie kwiatów w niegazowanej wodzie mineralnej.

 

Jak zachować trwałość kwiatów ciętych w wazonie?

 

* Upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę. Większość kwiatów najlepiej przechowuje się w wodzie o temperaturze pokojowej. Kwiaty bulwiaste najlepiej przechowywać w chłodnej lub nawet zimnej wodzie. Niezależnie od tego, czy używasz zimnej czy ciepłej wody, napełnij wazon w trzech czwartych i dolewaj, gdy kwiaty zaabsorbują więcej płynu.

* Można też dodać specjalny nawóz do kwiatów. Kwiaciarnie i supermarkety sprzedają paczkowane mieszanki wszystkich niezbędnych środków konserwujących, które przedłużają żywotność kwiatów ciętych. Takie paczki z pokarmem dla kwiatów zawierają zrównoważoną mieszankę cukrów, aby odżywić kwiaty, oraz środki zakwaszające, aby kontrolować pH wody, i biocyd, aby zabić szkodliwe bakterie.

* Kwiaty nie lubią bliskości owoców – owoce wydzielają gaz etylenowy, który przyspieszy więdnięcie Twojego bukietu.

* Wymieniaj brudną wodę w wazonie na świeżą i codziennie myj wazon. Brudna woda może prowadzić do rozwoju bakterii, co szybko doprowadzi do więdnięcia. Przycinaj łodygi kwiatów co dwa lub trzy dni, aby pomóc im lepiej wchłaniać wodę.

* Również tak jak i ludzie nie wszystkie kwiaty są ze sobą „zaprzyjaźnione”. Na przykład konwalie, róże, goździki, żonkile, lilie i maki nie lubią się wzajemnie. A róże są tak kapryśne, że nawet krewnych różnych odmian nie da się umieścić w jednym wazonie.